Cukier, sól, zioła, kreda, biel tytanowa i tysiące innych proszków daje się skutecznie transportować bez naruszenia ich struktury i bez rozseparowania mieszanek.
Przenośniki dostępne są w wykonaniach przemysłowych lub spożywczych. Podstawowy wariant „minimum” to lej zasypowy (często z czujnikiem poziomu), adapter wejściowy, przenośnik ze spiralą bezrdzeniową, napęd z reduktorem obrotów (przenośniki są wolnoobrotowe) oraz adapter wyjściowy.
Dobór przenośnika to nie tylko jego wydajność i długość, ale przede wszystkim dobranie optymalnej spirali (kształt przekroju, odległość między zwojami, luz w rurze, itp.), dzięki czemu przenośnik będzie transportował efektywnie i miał długą żywotność.
Dla najtrudniejszych i lepiących się proszków dostępne są unikalne w skali światowej przenośniki Bev-Con.
Przenośniki poziomie często wyposażane są w dwa lub więcej wyjścia co umożliwia załadunek do różnych zbiorników docelowych jednym podajnikiem.
Typowe wydajności to od 100 kg/h do 10 000 kg/h, a standardowe długości od 3 do 12 metrów, a także dłuższe. Przy bardzo długich odcinkach przenośniki Flexicon można łączyć szeregowo.